- nevíte komu věřit. Kdejaký "scam" se z vás snaží vylákat peníze za nájem a depozit ještě předtím, než vám byt vůbec ukáže (což se nikdy nestane, protože jen co jim je pošlete, jejich profil zmizí stejně rychle jako peníze z vašeho účtu...). Většina podvodníků nabízí relativně levný podnájem, v centru města (popř. blízko univerzity). Bude tvrdit, že z nějakého důvodu je úplně normální poslat nejdřív peníze a potom vidět byt. Ale to není. Takže důvěřuj, ale prověřuj;-)
- když vám naději na ubytování nevyfoukne scam, zaručeně je to další, rychlejší zájemce. Ten v daném městě už nejspíš bydlí, proto mu nedělá problém jít si hodinu po zveřejnění inzerátu byt prohlédnout a na místě podepsat smlouvu.
- cena za ubytování může být vyšší než jste předpokládali. Dánsko je drahá země, za pronájem jednoho pokoje tu klidně můžete dát tolik, co v Praze za parádní garsonku. A to nemluvím o depozitu, který většinou bývá ve výši tříměsíčního nájmu... .
- jste cizinec. Né, že by v Dánsku měli problém ubytovávat cizince. Většina smluv je v Dánštině, takže než něco podepíšete, raději si smlouvu vezměte domů a nechte si ji důkladně přeložit někým, kdo daný jazyk ovládá. Můžete se tím tak vyhnout pěknému maléru (a já vím o čem mluvím, ehm...). Tenhle bod se nevztahuje jen na bydlení, ale na podepisování smluv všeobecně!!!
Moje radost ze zařízeného ubytování v Randers trvala jen do doby, než správce kolejí otevřel dveře, které vedly...zpátky do roku 1960. Šedesátky mám ráda, jen ne u mě v pokoji, prosím... .
Koleje, které nápadně připomínaly pražskou "Masárnu"(jediná kolej na které jsem v Praze kdy byla;-) ) jsem si v zemi, která je proslulá precizním designem, rozhodně nepředstavovala. Další věci, které jsem si nemohla nevšimnout byl potutelný, škodolibý výraz mých českých kamarádů se kterými jsem přijela. Než jsem se rozkoukala a zamáčkla slzičku, oni už stihli prošmejdit koupelničku a pod stolkem najít suchý brouky. Protože bez Beatles (brouci) by to byli prd šedesátky a žádnej rock´n´roll, že jo;-)
Koupelna (spojená se záchodem) asi saponáty neviděla od toho roku 1960. Několikamilimetrová vrstva špíny změnila bílý obklad na šedivý, a se záchodem? S tím by si nevěděl rady ani Mr. Proper!
Očividně jsem nebyla jediná, koho stav kolejí lehce vykolejil. První večer jsem na chodbě narazila na novou studentku, která byla trochu paf z toho, že ji cosi zeleného rostlo na zdi. No, zlatě moji brouci, prolítlo mi hlavou.
Jak jsem po pár týdnech strávených v Bloku 2 zjistila, nebyli to jenom brouci, kdo se mnou sdílel pokoj. V koupelně se mi usadil duch, co se bavil tím, že zavíral dveře do koupelny pokaždý, když jsem je otevřela. To mi moc vtipný ale nepřišlo.
Vysvobození přišlo začátkem roku 2015, kdy jsem se s kamarádkou přestěhovala do Bloku 3 (nebo-li konečně do Dánska, jak s oblibou říkáme) a pronajaly jsme si společně malý apartmánek v areálů kolejí. Nechce se mi ani věřit, že jsou to ty stejné koleje, protože prostředí je mnohem civilizovanější a nájem je dokonce nižší. Bohužel se blíží konec roku a internship, což znamená další stěhování. Tentokrát na pár měsíců domů a pak? Pak se uvidí, jestli mě čekají zase "zlatá šedesátá" nebo übercool appartment ;-). Apartmány se bohužel pronajímají bez vybavení, tudíž teď přemýšlím, co s tím svým barevným královstvím provedu a kde uskladním nábytek...:-)